ESHA Research, Inc., Salem, Oregon: «Palm Hearts, konzervy.»

A navzdory svému názvu nejsou cukrové alkoholy alkoholické.

Jak fungují

Vaše tenké střevo špatně vstřebává cukerné alkoholy, takže se do vašeho těla dostává méně kalorií. Ale protože cukrové alkoholy nejsou úplně absorbovány, pokud budete jíst příliš mnoho, můžete dostat plyn, nadýmání a průjem. Potraviny, které obsahují mannitol nebo sorbitol, obsahují na obalu varování, že konzumace velkého množství těchto potravin může způsobit, že budou působit jako projímadlo.

Zkontrolujte štítek

Chcete-li zjistit, zda potravina nebo nápoj obsahuje cukerné alkoholy, zkontrolujte štítek s nutričními údaji na obalu. Ukazuje množství v gramech (g) celkových sacharidů a cukrů pod celkovými sacharidy a procentuální denní hodnotou (% DV) celkových sacharidů na porci.

Výrobci potravin někdy na etiketě uvádějí gramy cukerných alkoholů na porci, ale nemusí. Může být uveden konkrétní název, jako je xylitol, nebo obecný termín "cukrový alkohol" může být použit. Pokud ale obal obsahuje prohlášení o zdravotních účincích cukrových alkoholů, musí výrobci uvést množství na porci.

Pokračování

Pokud máte cukrovku

Cukrové alkoholy mohou být součástí zdravého stravovacího plánu, když potřebujete zvládnout cukrovku. Na rozdíl od umělých sladidel jsou cukrové alkoholy druhem sacharidů a mohou zvýšit hladinu cukru v krvi, i když ne tolik jako cukr.

Ve svém celkovém jídelníčku budete muset počítat sacharidy a kalorie z cukrových alkoholů. Potraviny označené "bez cukru" nebo "bez přidaného cukru" by se mohlo zdát "volný, uvolnit" potravin, kterých můžete jíst, kolik chcete, ale jejich přejídání může velmi zvýšit hladinu cukru v krvi.

Pokud počítáte sacharidy a jídlo obsahuje více než 5 gramů cukerných alkoholů, odečtěte polovinu gramů cukrového alkoholu od celkových gramů sacharidů. Například pokud štítek uvádí "Celkový obsah sacharidů 25 g" a "Cukr Alkohol 10 g," udělej tuto matematiku:

Rozdělte gramy cukerného alkoholu na polovinu = 5 g Odečtěte 5 g od celkových sacharidů: 25 g – 5 g = 20 g Počítejte s 20 g sacharidů ve vašem jídelníčku

Jedna výjimka: Pokud je erythritol jediným uvedeným cukerným alkoholem, odečtěte všechny gramy cukrového alkoholu od celkového množství sacharidů.

Pokud potřebujete pomoc s vytvořením jídelního plánu nebo správou sacharidů, požádejte o radu svého lékaře nebo dietologa.

WebMD Medical Reference Zhodnotila Melinda Ratini, DO, MS dne 27. března 2020

Zdroje

ZDROJE:

FDA: "Cukerné alkoholy."

Národní centrum pro biotechnologické informace, National Institutes of Health: "Výživová doporučení pro jedince s diabetem."

Mayo Clinic: "umělá sladidla a jiné náhražky cukru," "Použití pro cukerné alkoholy."

Clevelandská klinika: "Nenutriční sladidla."

Joslin Diabetes Center: "Co jsou cukrové alkoholy?"

Diabetes Teaching Center, University of California: "Počítání cukrových alkoholů."

Předpověď diabetu: "Co jsou čisté sacharidy?"

Srdce palmy je bílá zelenina, která pochází z jádra určitých druhů palem. Také nazývané palmové srdce, palmové zelí, palmito, chonta a bažinaté zelí, srdce palmy se pěstuje ve vlhkých a tropických oblastech, jako je Kostarika a Amazonie. 

Srdce z palmy se zřídka konzumuje čerstvé. I v zemích, kde se pěstuje, se zelenina obvykle před konzumací vaří a zpracovává, protože extrémně podléhá zkáze. Srdce z palmy se obvykle do zahraničí vyváží v nakládané formě a dodává se ve sklenicích nebo plechovkách.

Protože palmová srdce obsahují 17 různých aminokyselin, jsou bohatým zdrojem bílkovin. Mají také nízký obsah tuků a cukrů a vysoký obsah vlákniny a obsahují řadu zdravých vitamínů a minerálů.

Výhody zdraví

Tato jedinečná a nenáročná zelenina poskytuje některé vážné zdravotní výhody, jako například: 

Opravy Tělová tkáň

Aminokyseliny a bílkoviny tvoří stavební kameny života a jsou nezbytné pro mnoho tělesných funkcí. Naštěstí srdce palmy obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, což jsou ty, které si vaše tělo nedokáže vytvořit, a proto musí pocházet z potravin, které jíte. Oni jsou: 

Histidin isoleucin Lysin methionin fenylalanin threonin tryptofan Valin

Jednou z důležitých funkcí těchto aminokyselin je oprava poškozené tkáně.

Udržování Zdraví srdce

Ze všech vitamínů a minerálů obsažených v srdci palmy je nejrozšířenější draslík. Draslík hraje důležitou roli při udržování zdravého srdce. 

Kromě toho, že draslík pomáhá spouštět vaše srdce, aby uvolňovalo krev do zbytku těla, může pomoci zvládat vysoký krevní tlak tím, že snižuje škodlivé účinky sodíku a zmírňuje napětí ve stěnách vašich cév. Mezi další zdroje draslíku patří brambory, rajčata, avokádo a čerstvé ovoce. 

Snížení Ranní nevolnost

Více než polovina žen zažívá v prvních měsících těhotenství nevolnost a zvracení. Jedna ze živin v srdci palmy pomáhá zmírňovat účinky ranní nevolnosti: pyridoxin, který se také nazývá vitamín B6. Tento vitamín je nejúčinnější pro léčbu ranní nevolnosti, když je spárován s doxylaminem (antihistaminikum).

Pokračování

Výživa

Srdce palmy jsou výživné mnoha způsoby. Jednak jsou výborným zdrojem bílkovin, což je v zelenině neobvyklé. Jsou také nabité dlouhým seznamem zdravých vitamínů a minerálů. Jedním z takových vitamínů je vitamín B6, který je nezbytný pro správný růst a vývoj vašeho mozku, nervů, kůže a mnoha dalších částí těla. Konzumací jedné porce (100 gramů) syrového palmového srdce pokryjete 62 % doporučené denní dávky tohoto pro srdce zdravého vitamínu.

Mezi další živiny nacházející se v srdci palmy patří: 

Vápník Žehlička Draslík Zinek niacin Riboflavin Vitamín C

Živiny na porci

Nutriční informace pro palmové srdce závisí na tom, zda je konzervované nebo čerstvé. Jedna ½ šálku porce konzervovaných palmových srdcí obsahuje:

Kalorie: 20 Bílkoviny: 2 gramy Tuk: 0 gramů Sacharidy: 3 gramy Vláknina: 2 gramy Cukr: 0 gramů

Na co si dát pozor

Srdce z papillor recenze palmy se obvykle prodává v konzervě. Přestože konzervovaná zelenina je vhodná, protože má mnohem delší trvanlivost než čerstvá zelenina, obvykle obsahuje vysoké množství sodíku. Jedna ½ šálku porce konzervovaných palmových srdcí obsahuje 113 miligramů sodíku, což se nemusí zdát mnoho, ale pokrývá 13 % vaší denní hodnoty sodíku.

Protože příliš mnoho sodíku ve vaší stravě může vést k problémům, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), měli byste si přečíst etiketu, pokud konzumujete konzervované srdce z palmy. Pokud se vaše porce blíží dennímu doporučenému příjmu sodíku, měli byste buď zkonzumovat menší porci, nebo podle toho upravit svůj jídelníček po zbytek dne, abyste nepřekročili svou denní hodnotu.

Jak připravit Hearts of Palm

Pokud budete mít to štěstí, že najdete mladá a čerstvá palmová srdce, měli byste je zapečetit a okamžitě je dát do lednice. Pokud si koupíte palmová srdce v konzervě, uchovávejte nádoby na chladném suchém místě.

Čerstvé palmové srdce je výborným doplňkem do salátů. Můžete také vhodit okapaná a nakrájená palmová srdce z plechovky, ale pravděpodobně budou obsahovat trochu přidaného sodíku. Můžete také zkusit orestovat palmová srdce a přidat je do omelet nebo kastrolů.

Protože mají vysoký obsah vlákniny, bohaté na bílkoviny a mají jemnou chuť, jsou palmové srdce skvělou náhražkou masa ve veganské nebo vegetariánské stravě. Vyhněte se mořským plodům a místo v pokrmech, jako jsou veganské krabí koláče a ceviche, použijte palmová srdce.

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 30. listopadu 2020

Zdroje

ZDROJE: 

Americká kardiologická asociace: "Jak může draslík pomoci kontrolovat vysoký krevní tlak."ESHA Research, Inc., Salem, Oregon: «Palm Hearts, konzervy.»

MedlinePlus: "Aminokyseliny."

Národní institut zdraví: "Vitamín B6."

NutritionValue.org: "Srdce z palmy, syrové."

Jedna zelená planeta: "Náhrady mořských plodů a další: Naučte se nejlepší způsoby, jak připravit Hearts of Palm."

Williams, J. Nevyužité plodiny: Luštěniny a zelenina, Chapman a Hall, 1993.

Olivový olej existuje po staletí a lidé ho používali jako potravinu i jako lék. Existuje mnoho druhů olivového oleje – a ještě více úrovní kvality. Způsob, jakým je olej z ovoce extrahován, má hodně společného s kvalitou produktu, se kterým skončíte. 

Olivový olej lisovaný za studena je jedním z nejlepších druhů, které můžete přidat do jídla nebo s ním vařit. Zde je pokrm o tom, jaké jsou jeho zdravotní přínosy a mnohem více.

Co je za studena lisovaný olivový olej?

Olivový olej pochází z oblasti Středozemního moře, kde jsou olivy hojné. Olivy jsou peckové ovoce, stejně jako broskve a švestky, ale olej, který produkují, je skutečně jedinečný. 

Kvalitu olivového oleje ovlivňuje mnoho věcí, jako je počasí, styl sklizně, půda a druh použitých oliv. Způsob zpracování olivového oleje může také ovlivnit kvalitu konečného produktu. Olivový olej lisovaný za studena je jedním z nejlepších způsobů, jak si olej udržet své hlavní živiny, včetně zdravých tuků a antioxidantů.

Bohaté na živiny. Olivový olej lisovaný za studena se vyrábí lisováním oliv za účelem výroby oleje bez tepla nebo dalších chemikálií. Při lisování za studena zůstanou plody olivy pod 50 C (nebo 122 F). Při této nebo nižší teplotě se vlastnosti oleje nepoškodí. To je důvod, proč při lisování za studena většina nutričních hodnot oliv zůstane po přeměně na olej.

Dobré pro životní prostředí. Lisování olivového oleje za studena je proces šetrnější k Zemi ve srovnání s vysokými teplotami a chemikáliemi používanými k výrobě rafinovaných olejů. 

Dobře se skladuje. Olivový olej lisovaný za studena má vysoké množství zdravé mononenasycené mastné kyseliny zvané kyselina olejová. Tato forma tuku pomáhá zabránit žluknutí oleje. Můžete jej skladovat delší dobu, zvláště ve srovnání s jinými oleji lisovanými za studena. 

Zdravotní výhody

Vitamíny. Olivový olej lisovaný za studena je bohatý na vitamíny E, K a A. Obsahuje také zdravé mononenasycené tuky, které jsou dobré pro vaše srdce a cévy. 

Pokračování

Antioxidanty. Má také vysoký obsah těchto zdravých látek, které mohou zabránit nebo oddálit určité typy poškození buněk.

Antioxidanty v olivovém oleji mohou také snížit riziko krevních sraženin a ukládání tuku v tepnách. 

Protizánětlivé. Předpokládá se, že zánět je spojen s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu, Alzheimerova choroba a rakovina. Olivový olej má v jakékoli formě díky svým zdravým tukům a antioxidantům protizánětlivé účinky. Olivový olej lisovaný za studena může nabídnout ještě více této ochrany. 

Olivový olej lisovaný za studena může také pomoci kontrolovat hladinu inzulínu a množství tuku v krvi. 

Jak používat za studena lisovaný olivový olej

Můžete ho jíst po lžících nebo ho přidat do zeleniny, obilí, sýrů, salátů a podobně. Jen sledujte, kolik toho používáte. Jedna polévková lžíce za studena lisovaného olivového oleje má 120 kalorií.

Nejlepší je vařit s olivovým olejem lisovaným za studena při teplotách pod 180 C a co nejkratší dobu. To pomůže oleji zachovat jeho živiny nedotčené. 

Kupující pozor

Padělky za studena lisovaných olejů lze nalézt po celém světě. Obvykle se jedná o nekvalitní rafinované oleje s falešným označením. Zkuste najít olivové oleje s jasnými informacemi o tom, odkud produkt je a jak byl vyroben.

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Poonam Sachdev dne 21. června 2021

Zdroje

ZDROJE: International Journal of Molecular Sciences: „Protizánětlivé účinky a účinky na opravu kožní bariéry při místní aplikaci některých rostlinných olejů“, „Od plodů olivovníku k olivovému oleji: Přenos fenolických sloučenin v šesti různých kultivarech oliv pěstovaných za stejných agronomických podmínek“. Journal of Food Lipids: «Obsah a antioxidační aktivita fenolických sloučenin v rostlinných olejích lisovaných za studena.»

Přírodní medicína: "Chronický zánět v etiologii onemocnění v průběhu života."

Kromě své výrazné a sladké chuti může být mango také účinné při zklidnění pokožky. V poslední době se mango stalo oblíbenou přísadou do kosmetických másel, balzámů na rty a dalších. 

Zdrojem bohatých výhod manga jsou jeho semena. Mangové máslo se vyrábí extrakcí obsahu mangových semínek a jejich lisováním za studena do krémového másla. 

Mangové máslo je tuk, který pochází z mangových semen – existuje v rafinovaných i nerafinovaných formách. Mangové máslo je polotuhé a při dotyku s pokožkou taje.

Stejně jako bambucké a kakaové máslo může mangové máslo vyživovat pokožku a vlasy a podporovat celkové zdraví pokožky. Některé formy mangového másla jsou také jedlé. Mangové máslo je součástí čokolád a dalších pochutin. 

Výhody zdraví

Mango je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pouhých 100 gramů manga obsahuje většinu vaší denní doporučené dávky vitamínu C. Je také skvělým zdrojem vitamínu E, vitamínu A, folátů a mědi. 

Při konzumaci hojnost vitamínu C podporuje tvorbu kolagenu ve vašem těle, zatímco vysoké množství antioxidantů zabraňuje nadměrným známkám stárnutí a poškození sluncem.

Při místní aplikaci má mango hydratační vlastnosti. Tyto vlastnosti dělají z manga silnou potravinu pro výživu zdraví vaší pokožky.

Kromě toho může mangové máslo poskytnout další zdravotní výhody, jako jsou:

Podporuje produkci kolagenu

Mangové máslo obsahuje vysoké koncentrace vitamínu C, který podle výzkumů stimuluje produkci kolagenu. Kolagen je sloučenina, která se nachází ve vaší kůži a v pojivových tkáních, které tvoří vaše šlachy, vazy a svaly.

Kolagen je nejběžnější protein v těle, ale proces stárnutí jej rozkládá a ztěžuje jeho produkci. Kolagen pomáhá strukturovat pokožku, posilovat kosti a podporovat klouby.

Hydratuje pleť

Při místní aplikaci může mangové máslo vytvořit ochrannou vrstvu, která může pomoci zvlhčit vaši pokožku. Podobně jako kakaové máslo je mangové máslo účinným zvlhčovačem a může pomoci změkčit pokožku.

Zabraňuje známkám stárnutí

Množství vitamínu E a vitamínu C v mangu může pomoci chránit vaši pokožku před environmentálními stresory, jako je sluneční záření, znečištění a dokonce i modré světlo z obrazovek. Tyto stresory mohou vést k poškození a předčasnému stárnutí.

Kromě toho mohou vysoké hladiny vitamínu A v mangu také pomoci snížit poškození sluncem, což je silný katalyzátor předčasného stárnutí.

Pokožku můžete sklízet z bohatosti vitamínů mangového másla, pokud budete mangové máslo používat lokálně nebo jako perorální doplněk.

Pokračování

Výživa

Mangové máslo je bohatým zdrojem mangiferinu, antioxidantu, který může pomoci snížit riziko poškození buněk, které může způsobit onemocnění, jako je rakovina.

Je také výborným zdrojem:

vitamín E Vitamín A Vitamín C Měď Foláty

Živiny na porci

100 gramů syrového manga obsahuje:

Kalorie: 60 Bílkoviny: 0,82 g Tuk: 0,38g Sacharidy: 14,98 gramů Vláknina: 1,6g Cukr: 13,66 gramů

Na co si dát pozor

Konzumace a používání mangového másla na kůži je bezpečné, pokud se používá podle pokynů. Dávejte pozor, abyste konzumovali pouze jedlé mangové máslo, nikdy ne produkty, které jsou určeny pro vaši pokožku.

Někteří lidé mohou zaznamenat alergickou reakci na mangové máslo, ať už je konzumováno nebo používáno lokálně. Při používání produktů s mangovým máslem sledujte vyrážky a další příznaky alergie. 

Jak používat mangové máslo

Mangové máslo může být zdravou součástí nízkokalorické čokolády.